Jak jsem upletla první dvojbarevnou šálu

5. 5. 2017

Když jsem začínala s pletením, slíbila jsem kamarádovi černo-červenou šálu. Neměl žádné speciální požadavky na vzor, a tak jsem se nadšeně pustila do pletení. Brzy jsem však narazila na jeden háček…

Vlastně na víc háčků. Šálu jsem původně zamýšlela jako část svatebního daru, pak vánoční dárek, narozeninový, dárek k svátku. Až ji nakonec dostal koncem zimy, cestou ze zakouřené hospody.

Jaký vybrat návod?

Výběrem toho správného návodu to začíná a také někdy končí. Hledala jsem vzor, který by odpovídal mé začátečnické úrovni, ale stačilo se podívat na Ravelry, kde jsem podlehla všem těm fotkám povedených šál. Začala jsem tedy plést podle vzoru, který jsem nakonec vzdala.

Černou nemáme

Dalším problémem byl výběr příze. Nejhorší je, když vám během pletení dojde a vy marně sháníte další, přičemž se setkáte jen s nepříliš vstřícným přístupem prodavaček.  Protože jediné, co nechcete slyšet, je věta: Nevíme, kdy dorazí další černá, choďte se ptát. Víc by mi pomohla rada, kdyby mi paní prozradily, kdy očekávají dodávku nového zboží.

Postupně jsem se proto přesunula k on-line nákupům, protože na internetu se lépe hledá, můžete srovnávat ceny i materiály. A navíc je tu Ravelry, sociální síť pro pletaře a pletařky, kde najdete mimo jiné recenze přízí.

Purl Soho + DROPS Nepal

Nakonec jsem si vybrala vzor or Purl Soho na Speckled Scarf, kropenatou šálu, kterou jsem upletla z příze Garnstudio DROPS Nepal (65 % vlny, 35 % alpaky) na jehlicích číslo 5.

Příze Drops jsou poměrně kvalitní, rozuměj vyznačují se dobrým poměrem kvality a ceny. Jen ta černá mi občas lehce barvila na prstech, a tak doufám, že neobarví světlé oblečení.

Purl Soho mi zatím neodepsalo na mou žádost, jestli můžu přeložit jejich návod do češtiny, a tak alespoň nastíním něco málo.

Nahodila jsem 59 ok černé příze. Důležité je, abyste nahodili lichý počet.

k1 – jedno oko hladce

slip – sejmout hladce

Celý skvělý návod najdete na stránkách Purl Soho.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Tumblr