Jak na perličkový (hráškový) vzor?

30. 5. 2017

Ráda bych napsala, že jsem se naučila plést od některé ze svých příbuzných, ale nebylo tomu tak. Pominu-li pár vyučovacích hodin pracovních činností ve škole, pletení mě naprosto minulo. Všechno, co zatím umím, jsem se naučila díky videím zkušených britských a amerických pletařek na YouTube nebo různým zahraničním návodům.

Vzhledem k tomu, že se učím z anglických návodů, často nevím, co přesně napsat do článků. Donedávna jsem ani netušila, jak se moss či seed stitch řekne česky. Dnes už ale konečně vím, že jde o perličkový nebo také hráškový vzor.

Jak se oka jeví?

A když už jsem narazila na český název vzoru, rozhodla jsem se ho vygooglit. Zjistila jsem tak, jak poměrně náročně jsou popsané české návody na pletení. V souvislosti s perličkovým vzorem jsem narazila na radu: v rubové řadě pleteme oka opačně, než jak se jeví. Zní to rozumně, ale má to jeden velký háček…

Jako úplný začátečník jsem netušila, jak se oka jeví. Pokud nahodíme sudý počet ok, chápu ještě radu: v následující řadě pleteme oka s posunem, přesaženě.

Perličkový vzor s lichým počtem ok

To všechno jde zvládnout jednodušeji, zjistila jsem. A proto jsem začala plést hráškový vzor s lichým počtem ok.

  • Začnu plést jedno oko hladce, druhé obrace, jedno hladce, druhé obrace… Koncové oko vyjde vždy hladce.
  • Druhou stranu pletu úplně stejně, tedy první oko hladce, druhé obrace, první hladce…
  • Nejdůležitější je pamatovat na to, že první a poslední oko vždy musí vyjít hladce, nad ostatním není třeba příliš přemýšlet.

A během pletení můžu sledovat třeba jeden ze svých oblíbených seriálů.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Tumblr