Když chcete uplést šálu pro muže…

23. 12. 2017

Všude narážím na fotky obrovských šál, v nichž se člověk doslova ztratí a které jsou obvykle pleteny masivními jehlicemi od velikosti 10 výše. Vypadají skvěle, zahřejí, i když teploty spadnou proklatě nízko, ale mají jeden háček. Často jsou navrhované pro ženy. Ženy je upletou a ženy je nosí. Co když chcete uplést šálu pro bratra, přítele, manžela, strýce, dědu…?

Zapátrala jsem na Ravelry po vzoru, který by vypadal alespoň trochu mužně, ať už si pod tímto názvem představíte cokoliv, a narazila na vzor s všeříkajícím názvem Boyfriend. Autorka sice pletla s tlustou přízí na jehlicích číslo 15, ale ve výsledcích různých pletařek z celého světa jsem zahlédla velmi podařené šály pletené na mnohem užších jehlicích.

Moje první zkušenost s přízí Rowan

A tak jsem se do toho pustila také a vsadila na přízi Rowan Felted Tweed DK, kterou jsem si objednala z Brna od Vlněných sester. V tu dobu jsem totiž obdivně pokukovala po barvě Seasalter, modré s trochou bílé. Příze tak působí plstěným dojmem. Barva je podařená, příze samotná však není úplně sametově jemná, ale časem se opracuje a působí na dotek příjemněji.

Nahodila jsem 80 ok. Vzor je zdarma, najdete ho na blogu Sew Wrong a je vhodný i pro naprosté začátečníky, kteří zvládají plést hladce a obrace. Střídají se vždy dvě řady pletené hladce s řadami pletenými hladce i obrace.

Šála není složitá, což může být výhoda i nevýhoda. Po nějaké době mě totiž pletení začalo trochu nudit. K pokračování jsem se někdy musela trochu přemlouvat, a tak mi práce na šále zabrala poměrně dost času.

Zpočátku jsem se obávala, jestli při pletení s tenčí přízí vynikne vzor, ale během střídání ok pletených hladce a obrace jsem zjistila, že se nemusím bát.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Tumblr