Kurz Who Made My Clothes? na Future Learn. První týden vzbuzuje zvědavost

3. 7. 2017

Každý rok se už pravidelně ptávám některé z oděvních značek, kdo vyrobil moje oblečení, které právě nosím. V týdnu okolo 24. dubna se totiž pravidelně koná akce neziskové organizace Fashion Revolution nazvaná Who Made My Clothes? Podle ní by se lidé měli zajímat o původ oblečení, o to, za jakých podmínek bylo zpracováno a jestli při barvení a ošetřování textilií nebyla použita přírodu a zdraví ohrožující barviva nebo jiné chemikálie.

Někdy si ovšem přijdu hloupě, protože i já sama nosím spoustu oblečení nakoupeného v řetězcích, byť se jim nějakou dobu snažím vyhýbat a nákupy v nich redukovat.

24. dubna 2013, Rana Plaza

Datum 24. dubna není samoúčelné, toho dne se v roce 2013 zřítila výrobní továrna Rana Plaza v Bangladéši, 1133 lidí při této tragédii zahynulo a dalších 2500 bylo zraněno. Jde tak zatím o největší katastrofu v dějinách módního průmyslu. Smutné je především to, že pracovníci na špatný stav budovy upozorňovali, ale podle všeho jim nikdo nevěnoval pozornost.

Je zvědavost málo, nebo hodně?

I tuhle událost připomíná kurz nazvaný Who Made My Clothes?, který můžete studovat on-line prostřednictvím edukačního portálu Future Learn.

Učit se můžete prostřednictvím videí a doplňkových textů, přičemž první týden kurzu mě trochu zklamal. Čekala jsem víc než jen vzbuzování zvědavosti a kladení otázek. Nevidím nic nového na faktu, že se sice z cedulky dozvím informaci Made in…, ale chybí země původu materiálu a jeho zpracování, informace o použitých barvivech a dalších. Třeba ale jen nepatřím do cílové skupiny, na kterou se kurz zaměřuje…

Kurzy na Future Learn však všem doporučuji, považuji je sice za poměrně snadné, ale mně v některých případech otevřely obzory.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Tumblr