Pletení obrace a sešívání. Pomohly mi úsměvy a duhy

17. 7. 2017

Sešívání je kouzlo, spojíte jím na první pohled nesourodé upletené kusy k sobě a najednou vám před očima vznikne něco nového, napsala mi na Instagram jedna pletařka, když jsem přiznala, jak se šitím bojuji. Nakonec jsem v něm kouzlo našla, a to díky některým tutoriálům. Pletení obrace a následné sešívání totiž někteří či některé přirovnávají k úsměvům a duhám. Tahle představa je mi sympatická a navíc jsem se díky ní naučila správně sešívat ze strany pletené obrace.

Pletla jsem kardigan obráceným žerzejem (reverse stockinette stitch, reverse stocking stitch), rubová strana je ta pletená hladce a lícová obrace. Doteď jsem sešívala jen ze stran pletených hladce, a tak mě obrace trochu vylekalo. Nakonec mi pomohly zmíněné úsměvy a duhy.

Jak na to?

1. Části, které chceme sešít, přiložíme k sobě, stranou pletenou obrace směrem nahoru.

2. Jehlu s přízí provlečeme krajním spodním okem na pravé i na levé straně, tak spojíme obě části k sobě.

3. Zvolme si jednu stranu, na které budeme hledat úsměvy. A druhou, v jejíž struktuře budeme hledat duhy. V našem případě je levá strana plná úsměvů a druhá duhová.

4. Jehlu s přízí tedy povedeme na levé straně vždy pod okem, které nám připomíná úsměv. A na pravé straně naopak pod tím připomínajícím duhu.

5. Sešíváme volně, střídavě levou a pravou stranu (úsměvy a duhy).

6. Jednou za čas (asi každých pět deset centimetrů) šev opatrně utáhnu, abych si byla jistá, že vše vypadá tak, jak má. Nezapomenu přitom držet konec příze, abych si celý šev nevypárala (i to se mi už stalo).

Hotovo. V mém případě není sešívání 100% dokonalé, ale moje ruce nejsou stroj, a tak je na místě si nějakou tu chybu občas odpustit.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Tumblr