Shiny Happy Cotton aneb jak vzbudit dojem výjimečnosti

9. 9. 2018

Bavlna je oblíbený i zatracovaný materiál.

Bavlna je univerzální, šijí se z ní trika na léto, ale v šatníku rozhodně můžeme najít i silnější zimní svršky z bavlny.

Bavlna však není tak docela přírodní materiál. Uvádí se, že až 99 % celosvětové produkce bavlny pochází z geneticky modifikovaných bavlníků, které se hojně hnojí. Když k tomu připočteme chemický koktejl barev v továrnách, dostaneme látku, které je lepší se obloukem vyhnout.


Přesto jsem bavlně dala šanci a rozhodla se pustit do šatů s názvem No Seam Sweater Dress, které navrhla moje oblíbená pletařka a instagramová streamerka Knitatude.

Praštila jsem se přes kapsu a objednala Shiny Happy Cotton

Vybrala jsem si proto Shiny Happy Cotton od Wool And The Gang. Jde o bavlnu pima z Peru, která se prý sbírá ručně a sama společnost často zveřejňuje i podmínky výroby svých přízí. Mínus bych viděla hlavně v tom, že vlákno stále může obsahovat škodliviny, protože nejde o bio bavlnu.

Už jsem kdysi dávno s bavlnou pletla a vůbec mi to nešlo, vlákno příze se skládalo ze spousty dalších vláken, které se při sebemenší nepřesnosti začaly čechrat. Rozmotávání uzlů mi pak dalo docela práci. Proto jsem si řekla, že bavlněnou přízi už nechci vidět. Jenže pak jsem narazila na No Seam Sweater Dress a začala pomalu měnit názor.

Od bavlněné příze od Wool And The Gang jsem kromě jasné zelené barvy nic nečekala. Nakonec mě překvapila kvalita. Žádné uzlíky nehrozily, pletlo se mi dobře a dokonce jsem několikrát hodně párala, což byste na hotových šatech rozhodně nepoznali (alespoň doufám!).

Pletařské začátky s bavlnou

Ze začátku mě 100% bavlna potrápila, protože bavlněné vlákno není elastické. Z toho důvodu si musíte dát pozor, jak a jestli vůbec při pletení utahujete.

Šaty se po krátkém ručním praní nesrazily a ani nepouštěly barvu. Na to nejparnější pražské léto však vhodné nebudou, protože příze je docela tlustá (aran/ worsted), 142 metrů příze na 100gramové klubko.

Čekám navíc, že se bavlna při nošení prověsí. Podle návodu, který mi Knitatude dodala, by mohlo jít asi o 10 centimetrů. Upletla jsem tedy šaty tak trochu jako minišaty a jsem zvědavá, co s nimi nošení udělá.

Proč se tohle pletení nakonec vyplatilo?

Další negativum vidím v tom, že šaty nemůžu jednoduše hodit do pračky, ale to v podstatě téměř žádnou ruční pleteninu. Je třeba je prát v ruce a pak sušit na vodorovné ploše. Suším je na ručníku položeném na rozkládacím sušáku.

Nevýhodou je samozřejmě také cena. Shiny Happy Cotton je sice hebká a dobře se s ní plete, ale je také drahá, oproti přízím Drops přímo závratná.

Jak navodit dojem výjimečnosti

Je sice pravda, že za příze od  Wool And The Gang obvykle zaplatíte trojnásobek toho, co byste dali jinde, ale vždycky mám dojem, že se to vyplatí, protože:

  • na svou zásilku nečekáte dlouho, i když ke mně musí dorazit z Velké Británie,
  • celá zásilka je v papírové krabici, příze se nekrčí v plastové obálce,
  • v krabici je papírový pytel se zbožím,
  • Wool And The Gang nepoužívají žádné plasty, zboží je pečlivě uložené, ale současně nehrozí, že byste se do něj museli těžce dobývat (frustration free packaging),
  • nakonec si přiznejme, že i výrazná grafika hraje svou roli.

Tohle všechno může za fakt, že za přízi zaplatíte spoustu peněz a jste nadšení, jaká zásilka k vám doputovala, protože ve vás vzbudí dojem něčeho výjimečného. Trochu mě mrzí, jak tohle spousta českých obchodů (nejen těch s přízí) nezvládá.

Je však třeba dodat, že radost z upleteného kousku si nezaplatíte 😉

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Tumblr