Tina Tape Yarn aneb budoucnost je v eukalyptu

12. 6. 2017

Věděli jste, že k výrobě jednoduchého bavlněného trika  se spotřebuje 2720 litrů vody? To je jako pitný režim každého z nás, ovšem na tři roky. Navíc až 99 % bavlny je dnes GMO a plné chemikálií, čímž končí sen o bavlně jako přírodním materiálu.

Z bavlny jsem zatím pletla jen jednou, a to Primo svetr pro mamku. Neumím přesně vyčíslit spotřebu vody na produkci příze, ale snad to bylo o trochu méně než při výrobě triček. K bavlně se nejspíš jen tak nevrátím a v obchodech bývám na pozoru. I proto jsem si před rokem koupila kalhoty z lyocellu a letos také bílé triko ze stejného materiálu. Dobře se nosí, je chladivé, propustné a pohodlné. A navíc se jemně leskne. Ale ani to nemusí být výhra, jak se dočtete níže.

Dočkala jsem se lyocellu

Ještě před měsícem jsem marně googlovala, jestli některý z producentů příze nenabízí lyocell. Nic převratného jsem nenašla. Nakonec jsem se ale příze dočkala nečekaně brzy. Britská firma Wool And The Gang s velkou pompou představila svou Tina Tape Yarn ze 100% lyocellu (tencelu).

Lyocell se vyrábí ze dřeva, z nevyužité kůry stromů. Příze Tina Tape je vyprodukována z udržitelně sklizených eukalyptů. Eukalyptus má spoustu výhod. Roste rychle, bez umělého zavlažování, pesticidů ani hnojiva nebo genetické manipulace (pokud s ní nepřijde některá z velkých firem). Může se vysazovat na místech s málo úrodnou půdou a výtěžek vláken je prý až desetkrát větší než z bavlny.

Lyocell je ekologicky udržitelný, což ale neznamená, že je vždy udržitelná jeho produkce a výroba oděvů z něj. Továrny a oděvní firmy bohužel můžou při výrobě používat nebezpečné chemikálie jako pří jakékoliv jiné produkci.

Od esenciálního oleje k pletení

Pletu z eukalyptu, přitom ještě před pár lety pro mě tento strom znamenal hlavně esenciální olej, který jsem používala kdykoliv a jakkoliv, dokonce i při vytírání podlahy (zkuste vytírat čistou vodou s trochou běžného vinného octa a několika kapek 100% esenciálního oleje, funguje to stejně jako kouzla svalnatého pomocníka z reklamy a navíc příjemně voní).

O pletení s Tinou se zmíním třeba hned příště. Za fotky bavlníku a eukalyptu děkuji skvělé Pixabay.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Tumblr