Úspěch začínající pletařky: Cap Sleeve Lattice Top

22. 5. 2017

Začalo to před několika lety, kdy jsem si koupila krajkový top od Jany Minaříkové, jednoduchý, tmavě zelený s krajkovým výstřihem a rameny. Po několika letech jsem narazila na na podobný styl, ale tentokrát pletený, totiž na jarní top s mřížkou podle návodu Purl Soho. Na Ravelry patří s více než 1800 projekty mezi pletařské hity, což jsem využila k procházení fotek hotových topů a čtení komentářů a postřehů ostatních pletařek.

Proč jednobarevně?

Původní návod radí plést ze 100% merina, a tak jsem sáhla po v našich končinách dostupné přízi DROPS Baby Merino, což mi mimo jiné umožnilo nepřepočítávat očka. Jednoduše jsem se řídila podle návodu, jak ho najdete na stránkách Purl Soho pro velikost S a nahodila na jehlice 103 ok (zní to možná odvážně, ale během pletení jsem top neustále zkoušela, abych se ujistila, jestli se do toho vejdu).

Tvůrci Purl Soho a většina pletařek se rozhodla pro dvoubarevný top, přičemž pro mřížku obvykle vybrali světlejší přízí. Inspirovala jsem se Juliet Tee od We Are Knitters a celý top jsem pletla světle tyrkysovou přízí.

Žebrování jsem trochu zkrátila na pouhých 11 řad, následovalo 131 řad lícového žerzeje (stockinette stitch) a 11 opakování čtyř řad mřížkování. Top je dlouhý 50 cm, z toho 10 cm tvoří horní mřížka, takže mi nebude vykukovat podprsenka ani břicho.

Kdybych pletla podruhé…

Kdybych pletla Cap Sleeve Lattice Top podruhé, vybrala bych méně hřejivou přízi, třeba bambusovou. Baby Merino je sice jemné, ale vyhovuje spíš jarnímu nebo podzimnímu rozmarnému počasí.

Horní mřížku bych se navíc pokusila prodloužit na 15 cm. Při jejím pletení bych navíc zvážila pletení menšími jehlicemi. Pokud totiž během kritické části dostatečně neutahujete, může být mřížka nakonec volnější než dolní část topu.

Dejte si také pozor na velikost. Vybrala jsem S a nakonec je mi top o dost volnější, zřejmě kvůli chybějícímu tvarování v pase, boxy styl nesedí přímo na tělo každému.

Tak či onak jsem se svým prvním větším pletařským projektem spokojená a top se mi bude hodit třeba k černé pouzdrové sukni.

Tenhle projekt najdete také na Ravelry.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Tumblr