Velký Primo svetr si žádá obří přízi. Rosários 4 70’s

26. 5. 2017

Primo svetr od Wool and the Gang se mi vždycky líbil a asi před rokem jsem své mamce slíbila, že jí ho upletu. Koupila jsem vzor z Velké Británie, který mi přišel nejen e-mailem, ale překvapivě i poštou, vytištěný na voňavém papíru.

Vybrali jsme tedy barvy a bohužel velmi tenkou přízi a já jsem postupně zjišťovala, že svetr ve velikosti XXL (nebo možná ještě víc X) se na jehlicích číslo 4 plete neskutečně pomalu.

Příze, se kterou se plete samo

Rozpletený svetr proto ležel téměř rok ladem. Až jsem po dlouhém přemýšlení a hledání narazila na obrovská klubka bavlny s retro názvem 70’s od portugalského výrobce přízí Rosários 4.

Klubka jsou velká a příze silná (zkušební vzorek 11 ok na 10 cm), doporučuje se plést na jehlicích číslo 8 až 9. Zvolila jsem tedy číslo 8 a pod rukama mi začala vznikat hutná látka s výrazným perličkovým vzorem.

Musím dodat, že tak objemná příze přibývá téměř sama, perličkový vzor se plete také tak trošku automaticky.

Zatím se bojím jen toho, že svetr bude příliš těžký. Řešením by bylo plést z vlnyPřemýšlím tedy, jestli raději neuplést jen tříčtvrteční rukávy, což by svetr mohlo trochu odlehčit.

Hlavní problém: pletení bez návodu

Paradoxem je, že právě teď, když jsem se konečně dala do pletení a blížím se dokončení svetru, jsem návod ztratila. Ten elektronický asi skončil spolu s reinstalací Windows někde v pomyslném koši a papírový jsem založila neznámo kam.

Elektronickou verzi si nemůžu stáhnout ze svého účtu na stránkách Wool and the Gang, nebo jsem tuto možnost nenašla, což mi přijde poměrně nedomyšlené. Návod mi, jak už zmínila, sice přišel e-mailem, ale jen jako odkaz, který s ročním odstupem nefunguje.

Nezbývá než odhadovat. Perličkový vzor je jasná volba. Rukávy pletu žebrovým vzorem (patentem, 1×1 rib stitch). Snad se neocitnu v koncích, protože Primo svetr je určen začátečníkům, a tak bych teoreticky měla uplést čtyři obdélníky a ty sešít k sobě…

Pokračování příště.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Tumblr